03 اسفند 1402
  03 اسفند 1402
0
0

تجزیه و تحلیل دیجیتال

4887 بازدید
4.7/5 - (21 امتیاز)

در زمینه دیجیتال مارکتینگ، یک بازاریاب دیجیتال یا دیجیتال مارکتر، به طور کلی باید در هشت فعالیت اصلی مهارت داشته باشد. این فعالیت‌ها عبارتند از:

  1. طراحی، ایجاد و توسعه کانال‌های ارتباطی یا رسانه (Design, Create and Develop Channels)
  2. بازاریابی محتوایی (Content Marketing)
  3. سئو و بهینه‌سازی موتورهای جستجو (Search Engine Optimization)
  4. تبلیغات دیجیتال (Digital Advertising)
  5. بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (Social Media Marketing)
  6. بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)
  7. برندسازی دیجیتال (Digital Branding)
  8. تجزیه و تحلیل و آنالیز دیجیتال (Digital Analysis)

لازم به ذکر است نیازی نیست یک دیجیتال مارکتر تخصص بالایی در همه فعالیت‌های گفته شده داشته باشد، اما آشنایی و داشتن اطلاعات پایه‌ای و اصلی و تجربه در این فعالیت‌ها ضروری است. به طور مثال ممکن است تخصص اصلی یک دیجیتال مارکتر بازاریابی محتوایی باشد، اما باید بر تبلیغات دیجیتال نیز مسلط باشد تا بداند که در ساخت محتوای تبلیغاتی چگونه باید عمل کند.

 

در این ویدئو با هشتمین فعالیت یعنی تجزیه و تحلیل و آنالیز دیجیتال آشنا می‌شویم.

 

متاسفانه در ایران بازاریابان دیجیتال به تجزیه و تحلیل و آنالیز اهمیت چندانی نمی‌دهند و دانش زیادی در این زمینه و ابزارها و تکنیک‌های آن ندارد. اما باید توجه کنیم که تجزیه و تحلیل و آنالیز یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌های بازاریابی است چرا که می‌تواند سنجش خوبی از فعالیت گذشته ما و خوراک خوبی برای برنامه‌ریزی فعالیت‌های آینده ایجاد کند.

 

در این ویدیو با سه حوزه اصلی تجزیه و تحلیل و آنالیز دیجیتال (Digital Analysis) آشنا می‌شویم:

 

تجزیه و تحلیل خودمان در فضای دیجیتال

اولین موردی که هر بازاریاب باید به آن توجه کند تجزیه و تحلیل خود یا برند یا کسب و کار خود در فضای دیجیتال است. برای مثال وب‌سایت ما چه عملکردی در فضای دیجیتال داشته است؟ ورودی اصلی کاربران ما از کدام کانال‌ها است؟ عملکرد کاربران در وب‌سایت ما به چه شکل است؟ نحوه رفتار کاربران و مخاطبان ما به چه شکل است؟ مخاطبان ما از چه دسته جمعیتی و با چه علایق، سلایق و جنسیتی هستند؟ نرخ خروج در صفحات ما به چه شکل است؟ همه این موارد در شبکه‌های اجتماعی نیز اهمیت دارد و باید تحلیل شود. عملکرد ما در شبکه‌های اجتماعی به چه شکل است؟ مخاطبان ما در شبکه‌های اجتماعی چه رفتار، علایق و سلایقی دارند؟ از چه دسته جمعیت‌شناختی و از چه دسته جنسیتی هستند؟ نرخ تعامل در شبکه‌های اجتماعی ما به چه شکل است؟ در تجزیه و تحلیل خودمان در فضای مجازی سعی می‌کنیم به سوالات گفته شده و سوالات نظیر اینها پاسخ مشخص دهیم.

 

تجزیه و تحلیل رقبا در فضای دیجیتال

دومین حوزه اصلی تجزیه و تحلیل در فضای دیجیتال، تجزیه و تحلیل رقبای اصلی ما در فضای دیجیتال است. این که رقبای ما در فضای دیجیتال چه کرده‌اند و یا این که چه برنامه‌ای برای آینده دارند؟ مخاطبان آنها در فضای دیجیتال به چه شکل هستند؟ برای پاسخ این پرسش‌ها و پرسش‌های نظیر اینها باید رقبای اصلی ما در فضای دیجیتال شناسایی شده و مورد تجزیه و تحلیل دقیق قرار بگیرند.

 

تجزیه و تحلیل و آنالیز فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال

سومین حوزه اصلی تجزیه و تحلیل در فضای دیجیتال، تجزیه و تحلیل فعالیت‌هایی است که به منظور رسیدن به اهداف بازاریابی در فضای دیجیتال انجام می‌شوند. برای مثال تجزیه و تحلیل کمپین‌های تبلیغاتی دیجیتال، بازاریابی محتوایی، بازاریابی ایمیلی و… . در این تجزیه و تحلیل هدف این است که بدانیم فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال ما چقدر اثربخش بوده است و بتوانیم آنها را در گام‌های بعدی تصحیح کنیم و توسعه دهیم.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.usetech.org/?p=1493
برچسب ها:
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکلینکدین

باکس دانلود

نظرات

0 نظر در مورد تجزیه و تحلیل دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

تجزیه و تحلیل دیجیتال

1405 بازدید
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.usetech.org/?p=1419
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد تجزیه و تحلیل دیجیتال

امکان ثبت نظر جدید بسته شده است.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.