دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال جدیدترین و پرکاربردترین روش بازاریابی در عصر حاضر است. این روش بازاریابی مزایای متعددی دارد که باعث اقبال بسیار گسترده کسب و کارها در هر سطحی از فعالیت شده است. چه کسب و کارهای سنتی و قدیمی، چه کسب و کارهای نوپا و مدرن امروزی.

در این مطلب سعی می‌کنیم با کلیات این روش نوین بازاریابی آشنا شویم، تعاریف، مفاهیم و تاریخچه آن را بررسی کنیم، با مهارت‌های لازم برای موفقیت در این زمینه آشنا شویم و ببینیم چه آینده‌ای پپش روی این حوزه از بازاریابی است.

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال چیست؟

در یک نگاه کلی باید گفت بازاریابی دیجیتال، آنلاین یا اینترنتی (که البته تفاوت کمی با هم دارند) شامل همه ابزارها و فعالیت‌هایی است که برای بازاریابی محصولات و خدمات در بستر دیجیتال (وب، اینترنت، موبایل یا سایر ابزارهای دیجیتال) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به بازاریابی توسط موتورهای جستجو (SEM)، بهینه سازی موتورهای جستجو (سئو)، بازاریابی محتوایی (Content Marketing)، بازاریابی درون‌گرا (Inbound Marketing)، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (Social Media Marketing)، استراتژی محتوا (Content Strategy)، تبلیغات بر اساس کلیک (PPC)، اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)، تبلیغات بنری (Banner Advertising)، ایمیل مارکتینگ (Email Marketing)، بازاریابی موبایلی (Mobile Marketing)، تبلیغات پیامکی (SMS Advertising)، بازاریابی از طریق همکاری در فروش (Affiliate Marketing)، تولید محتوا (Content Production)، بازاریابی ویروسی دیجیتال (Digital Viral Markreting)، تبلیغات هدفمند و سفارشی (Targeted Advertising) و نیز تبلیغ مستقیم (Native Advertising) اشاره کرد.

مراحل کلی در فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال به ترتیب هدف‌گذاری، استراتژی، طراحی، اجرا و تحلیل (کنترل) است.

تعاریف دیجیتال مارکتینگ

تعاریف اصلی

تاریخچه دیجیتال مارکتینگ

تاریخچه

مهارت‌های لازم برای موفقیت در دیجیتال مارکتینگ

مهارت‌ها

کتاب‌ها و منابع آموزشی در زمینه دیجیتال مارکتینگ

منابع آموزشی

چالش‌های دیجیتال مارکتینگ

چالش‌ها

آینده دیجیتال مارکتینگ

آینده

نتیجه‌گیری

نتیجه‌گیری

نوشته شده توسط:

تیم تولید محتوای یوزتک