16 آذر 1401
  16 آذر 1401
0
0

بازاریابی ایمیلی

2144 بازدید

در زمینه دیجیتال مارکتینگ، یک بازاریاب دیجیتال یا دیجیتال مارکتر، به طور کلی باید در هشت فعالیت اصلی مهارت داشته باشد. این فعالیت‌ها عبارتند از:

  1. طراحی، ایجاد و توسعه کانال‌های ارتباطی یا رسانه (Design, Create and Develop Channels)
  2. بازاریابی محتوایی (Content Marketing)
  3. سئو و بهینه‌سازی موتورهای جستجو (Search Engine Optimization)
  4. تبلیغات دیجیتال (Digital Advertising)
  5. بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (Social Media Marketing)
  6. بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)
  7. برندسازی دیجیتال (Digital Branding)
  8. تجزیه و تحلیل و آنالیز دیجیتال (Digital Analysis)

لازم به ذکر است نیازی نیست یک دیجیتال مارکتر تخصص بالایی در همه فعالیت‌های گفته شده داشته باشد، اما آشنایی و داشتن اطلاعات پایه‌ای و اصلی و تجربه در این فعالیت‌ها ضروری است. به طور مثال ممکن است تخصص اصلی یک دیجیتال مارکتر بازاریابی محتوایی باشد، اما باید بر تبلیغات دیجیتال نیز مسلط باشد تا بداند که در ساخت محتوای تبلیغاتی چگونه باید عمل کند.

 

در این ویدئو با ششمین فعالیت یعنی بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ آشنا می‌شویم.

 

باور رایج این است که بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) در ایران کاربرد زیاد و بازدهی مطلوبی ندارد. این باور کم و بیش در تمام دنیا در حال حاضر وجود دارد. هر چند که در دنیا از ایمیل بیشتر برای فعالیت‌های حرفه‌ای نسبت به ایران استفاده می‌شود. بر خلاف این باور رایج تحقیقات بسیار زیادی انجام شده است که نشان می‌دهند بازدهی این نوع بازاریابی نسبت به هزینه، زمان و انرژی صرف‌شده در مقایسه با فعالیت‌ها و روش‌های دیگر بازاریابی بسیار بالاتر و با اثربخشی بیشتری بوده است. اما دلیل این بازدهی و اثربخشی بالاتر در چیست؟ نتیجه یکی از تحقیقات مهم نشان می‌دهد که افراد نسبت به تبلیغ، بازاریابی و پیام‌های تبلیغاتی در ایمیل‌ها گارد کمتری دارند؛ چرا که برای مثال در مقایسه با بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، افراد در ایمیل منتظر چیزی مرتبط با کسب و کار و یا برندِ فرستنده ایمیل هستند، اما در شبکه‌های اجتماعی بیشتر به دنبال سرگرمی و ارتباطات هستند. در واقع توجه مخاطب در ایمیل به کار حرفه‌ای بیشتر است؛ بنابراین گارد کمتری نسبت به معرفی و تبلیغات و بازاریابی می‌گیرد.

در بازاریابی ایمیلی حتماً باید توجه کنیم داشتن یک دیتابانک (Data-Bank) قوی از مشتریان و مخاطبان بالقوه و مخاطبان هدف، شرط ضروری است. با داشتن این بانک اطلاعاتی سه روش اصلی برای بازاریابی ایمیلی پیش روی ماست:

 

روش های اصلی بازاریابی ایمیلی

 

ارسال خبرنامه

خبرنامه (Newsletter) از دیرباز یکی از روش‌های مهم بازاریابی ایمیلی بوده است. در خبرنامه اخبار مربوط به کسب و کار ما، برند ما، محصولات، رویدادها و مواردی از این دست با بازه‌های زمانی منظم یا غیر منظم برای بانک اطلاعاتی کاربران ارسال می‌شود.

 

ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی

هدف از ایمیل‌های تبلیغاتی، اطلاع‌رسانیِ پروموشن‌ها، تخفیفات، مسابقات، محصولات جدید و مواردی از این دست به کاربران است.

 

ارسال ایمیل‌های آموزشی – محتوایی

در این روش بازاریابی ایمیلی محتوای آموزشی یا توضیحی در رابطه با حوزه حرفه‌ای ما، کار با محصولات، خدمات و… به کاربران ارسال می‌شود و هدف اصلی آن بیشتر، جلب اعتماد و رضایت مخاطب و افزایش وفاداری مشتریان است.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.usetech.org/?p=1106
برچسب ها:
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکلینکدین

باکس دانلود

نظرات

2 نظر در مورد بازاریابی ایمیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *