13 اسفند 1402
  13 اسفند 1402
0
0

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

2856 بازدید
4.6/5 - (36 امتیاز)

بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ یکی از رویکردهای نوین بازاریابی است که در عصر حاضر کاربرد فراوانی پیدا کرده است.

 

دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) چیست؟

به طور خیلی ساده، بازاریابی دیجیتال نوعی از بازاریابی است که در آن از ابزارها و رسانه‌های دیجیتال برای مقاصد بازاریابی استفاده می‌شود. باید توجه داشت که هنگامی که صحبت از ابزارهای دیجیتال است، الزامی به اینکه آن‌ها در بستر اینترنت فعالیت کنند نیست و در واقع دیجیتال مارکتینگ چتر بزرگی از فعالیت‌های بازاریابی است که می‌تواند بر بستر اینترنت باشند یا نباشند. همین امر نقطه تمایز بازاریابی دیجیتال و بازاریابی اینترنتی است.

 

بازاریابی اینترنتی (Internet Marketing) چیست؟

بازاریابی اینترنتی یا اینترنت مارکتینگ، فعالیت‌هایی را شامل می‌شود که ما با مقاصد بازاریابی و بر بستر اینترنت انجام می‌دهیم. در واقع بازاریابی اینترنتی جز کوچکتری از دیجیتال مارکتینگ است، که با وجود اینکه کوچکتر است، به دلیل حجم بسیار زیاد استفاده از آن و رایج بودن آن در فعالیت‌های بازاریابی در دنیای امروز گاهاً منظور افراد از دیجیتال مارکتینگ همان اینترنت مارکتینگ است.

 

بازاریابی درون‌گرا یا اینباند مارکتینگ (Inbound Marketing) چیست؟

بازاریاریابی ربایشی، جاذبه‌ای یا درون‌گرا، نوعی از بازاریابی است که در آن فعالیت‌های بازاریابی برای گروه دقیقی از مخاطب انجام می‌گیرد که به آن مخاطب (مشتری) هدف یا تارگت مارکت (Target Market) گفته می‌شود. این فعالیت‌ها عموما زمانی انجام می‌گید که نیاز دسته مشخصی از افراد شناسایی شده و برای برطرف کردن آن نیاز از سمت بیزنس، راهکار یا راهکارهایی ارائه شده که به نظر می‌رسد برای گروه هدف جذاب است. از اینباند مارکتینگ عموماً برای فروش، خدمات پس از فروش، بالابردن وفاداری و موارد از این دست استفاده می‌گردد.

 

بازاریابی برون‌گرا یا اوتباند مارکتینگ (Outbound Marketing) چیست؟

بازاریابی برون‌گرا، در نقطه مقابل بازاریابی درون‌گرا قرار دارد و زمانی‌که فعالیت‌های بازاریابی برای عموم افراد بدون در نظر گرفتن هیچ شاخصه و سنجه‌ای اجرا می‌گردد، بازاریابی برون‌گرا شکل گرفته است. این نوع از بازاریابی عمدتاً با هدف آگاهی بخشی عمومی (Awareness) و بالا بردن دانش عموم افراد از برند، یادآوری نام برند و مواردی از این دست انچام می‌گردد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.usetech.org/?p=1098
برچسب ها:
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکلینکدین

باکس دانلود

نظرات

0 نظر در مورد دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.