03 اسفند 1402
  03 اسفند 1402
0
0

همه چیز درباره اینفلوئنسر مارکتینگ

2191 بازدید
4.8/5 - (5 امتیاز)

اینفلوئنسر مارکتینگ امروزه با رشد فزاینده استفاده از شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی به یکی از تاثیرگذارترین روش‌های بازاریابی تبدیل شده است. گرایش به این روش بازاریابی که ابتدا از جوامع مدرن آغاز شده، امروزه در میان بسیاری از شرکت‌ها بزرگ و متوسط و حتی کوچک در ایران نیز دیده می‌شود. با وجود اینکه منابع علمی در زمینه مدیریت بازاریابی پیشرفت قابل توجهی در سال‌های اخیر داشته‌اند، این حوزه مطالعاتی هنوز در مرحله آغازین خود است.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing) یا بازاریابی از طریق افراد تاثیرگذار، انجام فرآیند بازاریابی، تبلیغات و فروش به وسیله افراد تاثیرگذار بر روی مخاطبان است. امروزه یکی از اثرگذارترین روش‌های اینفلوئنسر مارکتینگ، بازاریابی از طریق افراد تاثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی است، به طوری که بسیاری از بازاریابان تاثیرگذاری را با داشتن شبکه‌ای فراگیر، پر مخاطب و با نرخ تعامل بالا در شبکه‌های اجتماعی تعریف می‌کنند.

اینفلوئنسر مارکتینگ ارتباط نزدیکی با بازاریابی ویروسی یا وایرال مارکتینگ (Viral Marketing) نیز دارد؛ چرا که در بازاریابی ویروسی بیشتر فعالیت‌های بازاریابی و روابط عمومی از طریق قوی‌ترین افراد تأثیرگذار در بازار انجام می‌شود. باید توجه کرد که ارتباط بین افراد در شبکه باعث می‌شود بازاریابی ویروسی مقرون به صرفه‌تر باشد و مزایای بیشتری نسبت به بازاریابی مستقیم به وجود آورد. 

اینفلوئنسر کیست؟

یک فرد تاثیرگذار یا اینفلوئنسر (Influencer) به عنوان شخصی شناخته می‌شود که پیروان زیادی را در بستر رسانه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام، توییتر و… خود ایجاد کرده است. امروزه این شبکه‌ها جایگاه مهمی در خانواده‌ها و دوستان نزدیک نیز دارند. بنابراین بستر شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به عنوان واسطه‌ای برای فعالیت‌های بازاریابی از جمله تبلیغات، طراحی و اجرای کمپین‌ها، فعالیت‌های آنلاین و فروش مستقیم استفاده شود.

شرکت‌ها امروزه به طور گسترده‌ای از این افراد به عنوان ابزاری برای بازاریابی استفاده می‌کنند تا با روشی مؤثر به مخاطبان هدف خود دسترسی پیدا کنند. این اشخاص توانایی تغییر رفتار مشتری یا تصمیمات خرید را دارد. در رسانه‌های اجتماعی‌، اینفلوئنسر با تولید محتوای خاص در موضوعات خاص، مخاطبین خاصی را گرد خود جمع کرده است. طبق گفته‌های هاروی و سانچز، یکی از بزرگترین روش‌های افزایش فروش در حال حاضر بازاریابی محتوا یا بازاریابی درون‌گرا است؛ این روش بازاریابی به نوعی بخشی از روابط عمومی است.

در سال‌های اخیر می‌توان گفت که برندها و اینفلوئنسرها در مورد مشارکت خود شفاف‌تر هستند؛ هم‌اکنون اینفلوئنسرها با ایجاد پست‌های اینستاگرام، ویدئوهای یوتیوب و سایر محصولات تبلیغی محتوایی، ترکیب سنتی وبلاگ نویسی، ایمیل و اشتراک ویدیو مهمترین نقش را در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی دارند.

 

آینده اینفلوئنسر مارکتینگ

در سال 2017، رهبران فكر می‌کردند كه در جامعه آنلاين تأثير گذارند اما حقیقت این است که اینفلوئنسرها بر انديشه پيروان آنلاين تاثیر بیشتری دارند. دکتر آرچا فارتا، رئیس کالج بازاریابی مدیریت دانشگاه ماهیدل انتظار دارد که سال 2019 و 2020 سال طلایی اینفلوئنسرها در دنیای آنلاین باشد. در حال حاضر گروهی از افراد با کمتر از 10،000 دنبال‌کننده می‌توانند در دنیای آنلاین تأثیرگذار باشند. در گذشته، رهبران فکر با 100000 نفر یا بیشتر پیروان تاثیرگذار بودند در حالی که امروزه یک رهبر سطح کوچک که کمتر از 1000 دنبال کننده داشته باشد، می‌تواند تأثیر عمیقی بر دنیای آنلاین بگذارد.

دنیای مدرن در مقایسه با دنیای قدیم به سرعت در حال تغییر است. انتقال به دنیای مدرن از حدود صد سال پیش شروع شد و از جامعه غربی آغار و در سراسر جهان گسترش یافت. در حال حاضر، تغییرات اساسی در جهان به شرح زیر است:

  • جمعیت به سرعت در حال افزایش است.
  • اندازه جامعه متوسط بزرگتر است.
  • شهرک‌های دائمی‌تر و جوامع شهری وجود دارد.
  • جامعه انسانی تأثیر بیشتری بر محیط زیست دارد.
  • بسیاری از اختراعات جدید وجود دارد.
  • سازمان اجتماعی پیچیده‌تر است.

بازاریابی با استفاده از افراد با نفوذ در رسانه‌های آنلاین در حال حاضر بسیار محبوب شده است. از رشد تعداد افراد با نفوذ در رسانه‌های آنلاین می‌توان این مورد را مشاهده کرد، اما بازاریابی به این روش، چالش‌های خاص خود را نیز دارد. موارد زیر در مورد ویژگی‌های اینفلوئنسرها، گروه‌های مرجع غیرمستقیم و متعلق به گروههای پویایی در آینده قابل طرح هستند:

  • میکرو اینفلوئنسرها در آینده از اهمیت بیشتری برخوردار خواهند بود.
  • تأثیرگذاران اجتماعی مانند گذشته به میلیون‌ها پیرو احتیاج ندارند؛ بلکه ممکن است تنها دارای از 1000 تا 100000 نفر پیرو باشند.
  • نفوذ در جامعه آنلاین بیشترین اعتماد و اعتبار را در گروه هدف کسب کرده است.
  • فناوری‌های آینده باعث می‌شوند افراد با نفوذ در جامعه بطور آنلاین بتوانند سریعتر با پیروان ارتباط برقرار کنند، از جمله تعامل فوری که باعث می‌شود پیروان احساس محدودیت کمتر و دسترسی بیشتر به اینفلوئنسر مورد علاقه خود داشته باشند، که باعث می‌شود تأثیرگذار اعتماد و اعتبار بیشتری کسب کند.

گردآوری شده توسط:

تیم تولید محتوای یوزتک

 

منابع:

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.usetech.org/?p=1677
برچسب ها:
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد همه چیز درباره اینفلوئنسر مارکتینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.